Szpital

Blok operacyjny to wydzielony na terenie kliniki obszar, służący  do wykonywania zabiegów operacyjnych w znieczuleniu  ogólnym i miejscowym. Na obszarze tym panują warunki zbliżone do aseptyki poprzez możliwie największą izolację od źródeł infekcji. Każdy blok operacyjny oparty jest o podział na strefę „czystą” i ” brudną” z niekrzyżującymi się drogami komunikacji.

Leczenie  w znieczuleniu ogólnym odbywa się we współpracy ze specjalistami anestezjologami i wyspecjalizowanym personelem pielęgniarskim.  Często podczas jednego znieczulenia wykonuje się  dwa zabiegi z różnych specjalności. Jako nieliczny ośrodek wykonujemy zabiegi u osób niepełnosprawnych, również dzieci.

Pomieszczenie użytkowane jako sala operacyjna musi spełniać rygorystyczne wymagania bezpieczeństwa i higieny  pod względem powierzchni, czystości i wentylacji (komfort cieplny i mikrobiologiczny). Nasza sala jako jedyna w tej części Trójmiasta spełnia aktualnie stawiane nowoczesnym salom operacyjnym normy i  standardy jałowości i jest przeznaczona do przeprowadzenia zabiegów wymagających najwyższego stopnia  aseptyki, jakimi są operacje z zakresu okulistyki, chirurgii plastycznej i naczyniowej.

W wyposażeniu naszej sali operacyjnej, wyróżniającej ją spośród innych:

 • centralna klimatyzacja
 • zaawansowana technologia stropu laminarnego (tzn. laminarny nawiew aseptycznego powietrza w pole operacyjne zapewniające maksymalne przeciwdziałanie zakażeniom  pooperacyjnym)
 • ściany i drzwi  ze stali szlachetnej (zachowują wyższy stopień aseptyczności)
 • kolumny anestezjologiczna i chirurgiczna podłączone do gazów medycznych i sprężonego powietrza znajdujących się w odpowiednim oddaleniu  bez konfliktu z efektami akustycznymi charakterystycznymi  dla tego typu sprzętu
 • dostępność do sieci radiologicznej
 • połączenie wizualne z salą konferencyjną

Blok operacyjny oprócz sali operacyjnej mieści też pomieszczenia dodatkowe  takie jak:

 • śluzę,  gdzie personel medyczny zmienia odzież i obuwie przeznaczone wyłącznie do użycia na obszarze bloku operacyjnego,
 • salę przygotowawczą, gdzie pacjent przed zabiegiem jest przygotowywany farmakologicznie do zabiegu,
 • miejsce przygotowania chirurgów, gdzie odbywa się mycie chirurgiczne (myjnia chirurgiczna) oraz przebieranie w odzież jałową,
 • salę wybudzeń, na której następuje wyprowadzenie pacjenta z narkozy,
 • sale chorych ze sprzętem monitorującym funkcje życiowe, gdzie pacjent jest przewożony po  zabiegu do hospitalizacji.

Ze względu na posiadanie sali operacyjnej Klinika restrykcyjnie dba i kontroluje  w całej placówce przepisy związane z dezynfekcją i sterylizacją.

W ścisłym kontakcie   z blokiem z blokiem operacyjnym pracuje sterylizacja i pomieszczenia  ze sprężonym powietrzem oraz gazami medycznymi.

Pomieszczenia gazów medycznych mają  na celu przechowywanie  w bezpiecznych warunkach gazów używanych w pracy placówki medycznej lub szpitala. Znajduje się tu rozprężalnia tlenu, próżnia  oraz sprężone powietrze dla celów medycznych. Gazy medyczne są rozprowadzone w budynku kliniki za pomocą rur miedzianych i docierają  na blok operacyjny oraz do gabinetów chirurgii ambulatoryjnej i gabinetów stomatologicznych, tworząc je bezpiecznymi w przypadku nieprzewidzianych utrat przytomności. W budynku funkcjonuje także próżnia, która ma zastosowanie do podłączenia ssaków w poszczególnych punktach. Zgodnie z normami każda instalacja tlenu, podtlenku, czy próżni posiada trzy źródła  co umożliwia bezpieczne potrzeby całej kliniki .

Aby zapewnić maksimum  bezpieczeństwa klinika MED-ORAL jako jedyna z niewielu w Polsce (w Trójmieście jedyna)  dodatkowo  posiada MED 6 – Medical Air Dryer – firmy Atlas Copco – innowacyjny system filtrujący, jako najbardziej zaawansowane medyczne oczyszczanie powietrza. TYLKO U NAS w gabinetach podczas leczenia lekarze korzystają z powietrza w dmuchawkach stomatologicznych które jest, czyste,  bez bakterii , olejów i innych zanieczyszczeń.